Wydawca treści

Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy

Czym jest refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy?

Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy to pomoc finansowa udzielana przez powiatowy urząd pracy w związku z wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy i zatrudnieniem na tym stanowisku skierowanego bezrobotnego lub skierowanego niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej opiekuna osoby niepełnosprawnej przez okres 24 miesięcy.

Kto może otrzymać refundację?

Refundację może otrzymać:

  • podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w tym żłobek lub klub dziecięcy,
  • niepubliczne przedszkole i niepubliczna szkoła, o których mowa w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, z późn. zm.),
  • osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, zamieszkująca lub mająca siedzibę na terytorium RP, będąca posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1892, z późn. zm.) lub prowadząca dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509, z późn. zm.) lub w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1036, z późn. zm.), zatrudniająca w okresie ostatnich sześciu miesięcy, w każdym miesiącu, co najmniej jednego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy.

W jakiej wysokości środki można otrzymać?

Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy może być przyznana w wysokości nie wyższej niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Co należy zrobić, aby otrzymać refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy?

Podmiot ubiegający się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego / skierowanego opiekuna[i] składa odpowiedni wniosek w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na swoją siedzibę lub ze względu na miejsce wykonywania pracy przez skierowanego bezrobotnego / skierowanego opiekuna.

Wniosek o refundację może być uwzględniony, jeżeli jest kompletny i prawidłowo sporządzony, a starosta dysponuje środkami na jego sfinansowanie.

Szczegółowe warunki, jakie muszą spełnić ubiegający się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy określa rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz.U. poz. 1380).

Refundacja jest dokonywana na podstawie umowy zawieranej ze starostą (działającym w jego imieniu dyrektorem powiatowego urzędu pracy).

Refundacja stanowi pomoc de minimis i jest udzielana zgodnie z warunkami dopuszczalności tej pomocy.

Uwaga: Przed złożeniem wniosku o refundację, należy zapoznać się z regulaminem ubiegania się o tę formę wsparcia, obowiązującym w wybranym urzędzie pracy.

Obowiązki wynikające z umowy o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy

Środki są przekazywane pracodawcy po:
  • przedłożeniu rozliczenia zawierającego zestawienie kwot wydatkowanych od dnia zawarcia umowy na poszczególne wydatki dotyczące wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy ujęte we wniosku o refundację,
  • stwierdzeniu przez powiatowy urząd pracy utworzenia i wyposażenia zgodnie z umową stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego / skierowanego opiekuna.
Do podstawowych obowiązków podmiotu, który otrzymał refundację należy:
  • zatrudnienie na wyposażonym lub doposażonym stanowisku pracy przez okres co najmniej 24 miesięcy skierowanego bezrobotnego w pełnym wymiarze czasu pracy lub skierowanego opiekuna co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy,
  • utrzymanie przez okres co najmniej 24 miesięcy stanowisk pracy utworzonych w związku z przyznaną refundacją.
Szczególne (bardziej elastyczne) warunki przyznania i realizacji refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy przysługują:
  • żłobkom lub klubom dziecięcym, tworzonym i prowadzonym przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy związanego bezpośrednio ze sprawowaniem opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi lub prowadzeniem dla nich zajęć
  • podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług rehabilitacyjnych na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy związanego bezpośrednio ze świadczeniem usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych.

Wprowadzone zmiany rozporządzenia w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej

  • zniesienie warunku niezmniejszania wymiaru czasu pracy pracowników w ciągu 6 miesięcy przed złożeniem wniosku dla podmiotów ubiegających się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego, jeżeli zmniejszenie wymiaru czasu pracy nastąpiło w związku z pandemią, na podstawie rozwiązań szczególnych przewidzianych przepisami ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Podstawa prawna

 
[i] Opiekun oznacza poszukującego pracy niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej opiekuna osoby niepełnosprawnej, z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów

nnk.asset.publisher.info.header

Informacje szczegółowe urzędu

I Edycja konkursu wniosków o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego w wieku 30 lat i więcej- RPO WZ 2021

 

logo RPO WZPowiatowy Urząd Pracy w Gryfinie ogłasza

I Edycję konkursu wniosków
o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego w wieku 30 lat i więcej

ww projekcie „Aktywizacja osób pozostających bez pracy w wieku 30 lat i więcej znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy w powiecie gryfińskim (VI)" współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 –2020.


 

Wnioskodawca ubiegający się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego w wieku 30 lat i więcej, w ramach konkursu zobowiązany jest do zawarcia z osobą bezrobotną skierowaną do wykonywania tych prac umowy o pracę na okres minimum 25 miesięcy, przy czym Starosta refunduje koszty wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy w  wysokości do 22 000,00 (słownie: dwadzieścia dwa tysiące złotych), nie wyższej jednak niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia, na jedno stanowisko pracy



 

Termin składania wniosków:  19.07.2021 - 30.07.2021

Do realizacji przyjęte zostaną wnioski pracodawców, które otrzymają najwyższą liczbę punktów uzyskanych w oparciu o następujące kryteria:
  1. Deklaracja zatrudnienia na doposażonym/wyposażonym stanowisku pracy w systemie jednozmianowym
– 20 pkt.
 
  1. Deklaracja wypłacania wynagrodzenia dla osoby zatrudnionej na doposażonym/wyposażonym stanowisku pracy w wysokości co najmniej 3 080,00 w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz w kwocie co najmniej o 10% wyższej od kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto/pełen etat, obowiązującego w każdym miesiącu trwania umowy o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
– 30 pkt.
 
  1. Deklaracja zatrudnienia na doposażonym/wyposażonym stanowisku pracy osoby posiadającej orzeczenie o stopniu niepełnosprawności  lub w wieku 50 lat i więcej
– 20 pkt.
 
  1. Deklaracja zatrudnienia na doposażonym/wyposażonym stanowisku pracy osoby bezrobotnej posiadającej wykształcenie niższe niż policealne.
– 15 pkt,
 
  1. Wywiązanie się przez wnioskodawcę z warunków umów zawartych z PUP Gryfino, zakończonych w okresie ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o refundację stanowiska pracy. 
 – 15 pkt,
 
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu określa „Regulamin konkursu …."

 

nnk.asset.publisher.attachments

Regulamin-refunacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy RPO WZ_2021
Regulamin-refunacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy RPO WZ_2021.docx 144 KB
(4)Wniosek o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy_RPO WZ _2021
(4)Wniosek o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy_RPO WZ _2021.docx 282 KB
pomoc-de-minimis
pomoc-de-minimis.pdf 627 KB
FORMULARZ INFORMACJI - pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie
FORMULARZ INFORMACJI - pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie.pdf 354 KB

I Edycja konkursu wniosków o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego do 30 roku życia - POWER 2020


POWER logo

Powiatowy Urząd Pracy w Gryfinie ogłasza

I Edycję konkursu wniosków
o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego do 30 roku życia

w ramach  projektu Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie gryfińskim (V) współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Osi priorytetowej I – Rynek pracy otwarty dla wszystkich Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 –2020.


 

Wnioskodawca ubiegający się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego do  30 roku życia w ramach konkursu zobowiązany jest do zawarcia z osobą bezrobotną skierowaną do wykonywania tych prac umowy o pracę na okres minimum 25 miesięcy, przy czym Starosta refunduje koszty wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy w  wysokości do 22 000,00 (słownie: dwadzieścia dwa tysiące złotych), nie wyższej jednak niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia, na jedno stanowisko pracy.  



 

Termin składania wniosków: 20.10.2020 - 03.11.2020

Do realizacji przyjęte zostaną wnioski pracodawców, które otrzymają najwyższą liczbę punktów uzyskanych w oparciu o następujące kryteria:
  1. Deklaracja zatrudnienia na doposażonym/wyposażonym stanowisku pracy w systemie jednozmianowym
– 20 pkt.
 
  1. Deklaracja wypłacania wynagrodzenia dla osoby zatrudnionej na doposażonym/wyposażonym stanowisku pracy w wysokości co najmniej 2 860,00 w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz w kwocie co najmniej o 10% wyższej od kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto/pełen etat, obowiązującego w każdym miesiącu trwania umowy o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
– 30 pkt.
 
  1. Deklaracja zatrudnienia na doposażonym/wyposażonym stanowisku pracy osoby posiadającej orzeczenie o stopniu niepełnosprawności 
– 20 pkt.
 
  1. Deklaracja zatrudnienia na doposażonym/wyposażonym stanowisku pracy osoby bezrobotnej posiadającej wykształcenie niższe niż policealne.
– 15 pkt,
 
  1. Wywiązanie się przez wnioskodawcę z warunków umów zawartych z PUP Gryfino, zakończonych w okresie ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o refundację stanowiska pracy. 
 – 15 pkt,
 
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu określa „Regulamin konkursu …."

 

nnk.asset.publisher.attachments

Regulamin-refunacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy POWER 2020
Regulamin-refunacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy POWER 2020.docx 117 KB
(1)Wniosek o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy_POWER 2020_Inabór
(1)Wniosek o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy_POWER 2020_Inabór.doc 840 KB
pomoc-de-minimis
pomoc-de-minimis.pdf 627 KB
FORMULARZ INFORMACJI - pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie
FORMULARZ INFORMACJI - pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie.pdf 354 KB

Menu nawigacji