W imieniu Starosty Gryfińskiego - Pana Wojciecha Konarskiego,
Powiatowy Urząd Pracy w Gryfinie informuje
o możlwosci skorzystania w 2021r. z nieodpłatnych usług:
pomocy prawnej,
poradnictwa obywatelskiego,
mediacji,
przez mieszkańców powiatu gryfińskiego bedących w trudnej sytuacji życiowej.
Dla kogo?
Nieodpłatna pomoc prawna i obywatelska przysługuje każdej osobie fizycznej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.
Osoba uprawniona przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej . Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku oraz oświadczenie dotyczące pomocy de minimis. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy.
Kobietom w ciąży nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest poza kolejnością.
Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się, może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna, także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.
W związku z wystąpieniem zagrożenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce i krajach Unii Europejskiej od dnia 13 marca 2020 r. nieodpłatna pomoc prawna w Powiecie Gryfińskim zostaje ograniczona do udzielania porad przez telefon oraz innych środków porozumiewania się na odległość (poczta elektroniczna).
Obowiązuje rejestracja telefoniczna po poradę pod numerem telefonu 91 351 67 88 w godz. 7.30-15.30.
lub w formie elektronicznej na adres: darmowapomoc@gryfino.powiat.pl.
Co obejmuje?
Darmowa pomoc prawna i obywatelska polega na:
- udzieleniu informacji o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym;
- wskazaniu sposobu rozwiązania problemu prawnego oraz wsparciu w samodzielnym rozwiązywaniu problemu;
- sporządzeniu projektu pisma w sprawach wyżej wymienionych, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym; sporządzeniu planu działania i pomoc w jego realizacji;
- nieodpłatnej mediacji;
- sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.